Co to Ravencoin ?
Raven w skrócie (RVN) to projekt oparty na bitcoinie. Ma bardzo podobną strukturę i formę działania powstał na bazie wersji: 0.15.99. Jest to kryptowaluta, która wskoczyła na rynek krypto w 2018 roku i bardzo szybko zyskała popularność i chętne do pomocy społeczeństwo fanów kryptowalut. Raven podobnie jak bitcoin jest kryptowalutą, którą możemy kopać za pomocą chociażby karty graficznej czy procesora w naszym pc lub laptopie. To co również upodabnia go do bitcoina to całkowita liczba 21 milionów ravencoinów.
Opcje kopania i aplikacje do miningu
Portfel
Zanim zaczniesz kopać Ravencoina potrzebujesz portfel, w prosty sposób i około 5 minut możesz go założyć korzystając z tego artykułu: https://kryptostacja.pl/inne/ravenrvn-tworzenie-portfela-webowego/
Czym kopać czyli karty graficzne i oprogramowanie
Przy kopaniu ravencoina sprawdzają się dobrze zarówno karty Geforce jak i AMD. Teoretycznie im lepsza karta tym lepsze wydobycie, w praktyce możliwości jest wiele i dużo zależy od konfiguracji oraz użytych skryptów. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze rozwiązania. Zautomatyzowanym oprogramowaniem do kopania poniższych kryptowalut jest: nicehash jeśli niechcemy bawić się w edycje plików. Do nicehasha będzie nam potrzebne jedynie konto na nicehash i adres portfela raven.
Radeony – AMD
- NBMiner
Najnowszą wersję jak i wersje poprzednie znajdziemy w linku poniżej:
https://github.com/NebuTech/NBMiner/releases/tag/v36.1
- Team Red Miner
Najnowszą wersję jak i wersje poprzednie znajdziemy w linku poniżej:
https://github.com/todxx/teamredminer/releases
Nvidia
- T-rex
Najnowszą wersję jak i wersje poprzednie znajdziemy w linku poniżej:
https://github.com/trexminer/T-Rex/releases
- GMiner
Najnowszą wersję jak i wersje poprzednie znajdziemy w linku poniżej:
https://github.com/develsoftware/GMinerRelease/releases/
Uruchamianie koparki
Nasza koparka może składać się tylko z jednej karty lub z dużo większej liczby to nie ma większego znaczenia, ważne by raczej były to karty tego samego typu czyli amd lub nvidia i najlepiej te same modele w ten sposób unikniemy dziwnych sytuacji i niespodzianek lub problemów z konfiguracją.
Konfiguracja i start w windowsie
Konfiguracja praktycznie każdego minera jest dosyć prosta wypakowywujemy minera za pomocą programu 7zip lub winrar. W folderze z minerem znajdował się będzie plik exe jest to silnik minera ale nie uruchamiamy go bezposrednio. Robi się to za pomocą skonfigurowanego pliku bat.

Najczęściej w folderze z minerem jest już jakiś plik bat jest to przykładowa konfiguracja pozwalajaca kopać daną kryptowalutę lub czasami kilka. Aby ustawić koparkę tak by kopała dla nas należy edytować plik bat za pomocą prawego klawisza myszy na pliku bat i edyt lub otwórz za pomocą notatnik.

Na powyższym obrazku mamy zaznaczone najważniejsze elementy. Z racji, że w artykule zajmujemy się ravencoinem dlatego otwieramy w notatniku plik o nazwie start_rvn.bat (1). zobaczymy zawartość jak powyżej punkt drugi na obrazku to adres serwera tzw. pola na którym będziemy kopać. Możemy go zmienić użyć dowolnego innego w przypadku rvn najczęściej wybierane pola znajdziemy na stronach:
- https://2miners.com/pl/rvn-mining-pool
- https://www.ravenminer.com/
- https://ravencoin.flypool.org/
- https://rvn.nanopool.org/
Na powyższych stronach znajdziemy też odnośniki do różnych minerów i ich konfiguracji.
Trzecim (3) i zarazem najważniejszym elementem w całym kopaniu jest adres naszego portfela. Bez wpisania tutaj naszego adresu nie wykopiemy nic a przynajmniej na pewno nie dla nas. Domyślnie są tu wpisane jakieś adresy więc jeśli uruchomimy dla testu taki skrypt będziemy kopać a wszystko co uda się wykopać zostanie przelane właśnie na adres wpisany w tym polu. Tak więc upewnij się kilka razy, że adres jest prawidłowy traktuj go jak numer konta do Twojego banku. Jeśli adres będzie zły przelew nie wpłynie.
Po konfiguracji pliku w notatniku klikamy u góry plik i zapisz. Po zapisaniu naszego pliku uruchamiamy skonfigurowany przez nas plik po przez dwukrotne kliknięcie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zobaczymy coś na wzór poniższego screena.

Znane Problemy:
Mogą jednak wystąpić błędy wtedy należy sprawdzić kilka podstawowych rzeczy:
-Instalacja najnowszych sterowników dla naszej karty graficznej dedykowanych nie windowsowych.
-Instalacja dotnet w wersjach 3.5, 4.0 i 4.5
-instalacja vcredist x64 i vcredist x86
-Upewnienie się, że nasza karta może kopać daną kryptowalutę przykładem będzie tutaj poniższy błąd:

Analiza zysków za pomocą popularnych kart graficznych
Karty graficzne mają różne możliwości miningowe. Mogą się one różnić w zależności od użytego skryptu. Rodzaju płyyty głównej, procesora oraz innych podzespołów. Poniżej lista stron z kalkulatorami zysków gdzie możemy sprawdzić możliwości naszej karty graficznej w miningowym boju.
- https://2cryptocalc.com/
- https://minerstat.com/hardware/
- https://crypt0.zone/calculator/
Przykładowe karty i ich możliwości na dzień 1/2 Marca 2021 przy kopaniu ravencoina ( w przypadku innych kryptowalut wartości moga być większe lub mniejsze jest to jedynie szacunkowe wyliczenie na podstawie kilku kalkulatorów i odpalonych minerów)
- Radeon rx 480 – 11-13 MH/s – dzienny profit od 0,5$-1,50$
- Radeon rx 580 – 12-16 MH/s dzienny profit od 1$ -1,70$
- AMD RX Vega 64 – 20-23 MH/s dzienny profit od 1,5$-2,5$
- Nvidia 1070 TI – 12-15 MH/s dzienny profit od 1,2$-1,7$
- Nvidia 2060 Super – 17-19 MH/s dzienny profit od 1,8-2,4$
- Nvidia 3090 – 45-50 MH/s dzienny profit od 3,5$-5,1$
Comments (No)